17 Eylül 2012 Pazartesi

Dacia Sandero II ve Logan II böyle olacak

Renault'nun platform ve motorlarını kullanarak daha uygun fiyatlı modeller üreten Dacia küçük sınıftaki popüler modelleri Sandero ve Logan'ı yakında yenileyecek. Resmi tanıtımları önümüzdeki günlerde Paris'te gerçekleşecek olan modellerin ilk fotoğrafları basına dağıtıldı. Elimizde fazla bir teknik bilgi yok, ama Sandero ve Logan'ın mevcut versiyonlarında kullanılan platformların yeni modellerde de kullanılacağı biliniyor. Kaporta, iç mekan ve motorların bazıları yenilenmiş.

İki yeni Dacia modeli de yeni tasarımlı çift yatay çizgili ızgaraya sahip. Bu ızgara arabaların genel tasarımıyla da birleştiğinde fena halde Volkswagen modellerini hatırlatıyor. Hatta, Sandero alenen Polo'ya benziyor. Dacia tasarımcıları biraz fazla özenmişler sanırım. Olsun, Volkswagen tasarımcıları da yeri geldiğinde başkalarına özeniyorlardı. Bu yüzden Volkswagen'in dava açacağını sanmıyorum. Platformu eski olsa da Dacia Sandero modern görünmeyi başarıyor.

Logan da benzer hatlara sahip, ama o biraz daha klasik kasa yapısı yüzünden Jetta'ya çok benzememiş. Özellikle yandan bakıldığında bu farkediliyor. Bu sefer de Toyota Corolla'ya biraz benziyor, ama böyle yazmaya devam edersem Dacia tasarımcıları bana dava açacak. Neyse, yeni Logan da tıpkı Sandero gibi mevcut modelle aynı platformu kullanıyor. İç kısmın tasarımı biraz daha toparlanmış, ama hala "uygun fiyatlı araba" havası yerinde duruyor. Olsun, biz Dacia'ları böyle seviyoruz zaten.

Dacia bu modellerin opsiyon listesine 7" büyüklüğünde dokunmatik bir ekran da eklemiş. Ülkemize gelir mi bilmem, ama alınan duyumlara göre Avrupa'da 400€ farkla alınabilecek olan bu ekran arabanın müzik sistemini ve klimasını yönetmeye yarayacak. Renault 1.2 litrelik motorlarını da bu arabalarda kullanıma sunacak. Turbosuz versiyonu 75HP, turbolu versiyonu da 115HP güç veren bu motorlar dizelden çekinen, ama yine de az yakan bir otomobil isteyenler için cazip olabilir. Yeni Logan ve yeni Sandero'nun (aslında onlara Logan II ve Sandero II deniyor) ne zaman piyasaya çıkacakları belli değil, ama Dacia bu ayın sonunda gerçekleşecek olan tanıtımdan sonra fazla beklemez herhalde. Fiyatları da belli değil, ama çok pahalı olmayacakları kesin.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder