3 Kasım 2011 Perşembe

Peugeot 208 duyuruldu

 Fransız otomobil üreticisi Peugeot ülkemizde de popüler olan küçük otomobil serisinin yeni üyesi 208'i duyurdu. Bu model halen satılmakta olan 207'nin yerine geçecek. Daha önce 206 modeliyle küçük otomobil serisinin tasarımını tamamen yenileyen Peugeot 207 modelinde 206'nın tasarım anlayışını devam ettirmişti. Bu seferki model yenilenmesi de tıpkı 106'dan 206'ya geçiş gibi olacak, çünkü 208 önceki modellere hiç benzemiyor.

Madem tasarımdan bahsediyoruz ve madem burası bir blog, ben de kişisel görüşümü söyleyeyim. Olmamış! Ben 208'e baktığımda özgün bir tasarım görmüyorum, biraz Hyundai i20'den, biraz da Toyota Yaris'ten esinlenilerek kotarılmış bir araba görüyorum. En azından dış görünüm açısından durum böyle. Bunu herhangi bir firma yapmış olsaydı fazla takmazdık belki, ama bu tasarım benzetmeciliğini yaratıcı modelleriyle otomobilde şekle önem verenlerin favori markalarından olan Peugeot yapınca hoş karşılamak kolay olmuyor. Peugeout 207'nin tasarımı çok daha güzeldi bana göre. Tabi bunlar sadece dış tasarımla ilgili görüşlerim, yoksa yeni model teknoloji ve kalite açısından pek çok yenilik barındırıyor. Ayrıca, tasarım zevk işidir, herkesin zevki farklı olabilir. Benim sevmediğim bu görünümü siz çok beğenebilirsiniz, buna saygım var.

Tasarımı geçtikten sonra arabanın iç mekanından biraz bahsedelim. İç mekanda özellikle geceleri farkedilen LED destekli ortam aydınlatma elemanları kullanılmış. Bu önceleri sadece lüks otomobillerde olan bir özellikti, son zamanlarda kompakt ve küçük sınıfa da taşındı. Ortam aydınlatması (Ambient lighting) sayesinde geceleri otomobilin içi zifiri karanlık olmuyor, içeridekileri afişe edecek kadar güçlü olmasa da hafif ışıklar otomobilin içini aydınlatıyor. Güzel birşey. Bunun haricinde Peugeot ön konsola çok özenmiş, kocaman bir dokunmatik ekranla süslemiş. Tabi bu ekran ülkemize gelmeyebilir, bu ihtimali de düşünmek lazım. Yine de şık görünümlü kaplamalar ve sportif direksiyon simidi sayesinde ön konsol oldukça havalı görünüyor. Kullanışlılık ayrı bir konu tabi, o konuda ancak kullanan kişiler yorum yapabilir.

Peugeot 208'in motorlarında da yeniliğe gidilmiş. Özellikle vergilerin motor hacmine göre hesaplandığı ülkemizde 208'in yeni motorları çok sevilecektir. Benzinli motor isteyenler 1.0 ve 1.2 litrelik küçücük motorlardan birini seçecekler. Sırayla 75HP ve 100HP güç üreten bu 3 silindirli motorlar mevcut modeldeki 1.4 ve 1.6 litrelik motorların yerine geçecek. Tüketim konusunda titiz olanlar ise henüz hacimleri ve güçleri açıklanmayan beş dizel motor seçeneğinden birini seçebilecek. Peugeot nedense dizel motorların hacimlerini ve ürettikleri gücü yazmak yerine karbondioksit emisyonlarından bahsetmiş. Bu beş dizel motorun dördü start - stop teknolojisine sahip olacak. Peugeot tarafından geliştirilen mikro-hibrid teknolojisi opsiyonel olarak tüm modellerde tüketiciye sunulacak. Şanzıman konusunda Peugeot herhangi bir detay vermemiş, ama çok yüksek ihtimalle çoğu 208 manuel şanzımanla satılacak. Otomatik vites isteyenlere de robotize manuel şanzımanlı modeller sunulacak. Peugeot 208'i daha detaylı görmek için aşağıdaki tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. Yeni modelin ülkemize ne zaman geleceği ve fiyatı henüz belli değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder