10 Haziran 2013 Pazartesi

Nissan Terrano kılık değiştirmiş Dacia Duster olarak geri dönüyor

Ülkemizde (daha doğrusu Avrupa'da) arazi araçlarının bir anda popüler olduğu 90'larda Nissan'ın çok popüler olan Terrano modeli yakında yeniden bayilerde yerini alabilir. Yayılan bazı söylentilere göre Nissan kardeş firması Renault'dan Dacia Duster modelini ödünç almaya hazırlanıyor. Tasarımı yenilendikten sonra Nissan logosuyla satılacak olan Duster'ın model isminin de Terrano olması bekleniyor. Aslında Duster'ı Renault'ya (daha doğrusu Dacia'ya) ilk başta hediye eden de zaten Nissan'dı. Malum, Fransız otomotiv devi ekonomik arabalar yapmayı çok iyi bilse de arazi araçları konusunda biraz tecrübesiz. Nissan ise bu konuda en fazla bilgi ve tecrübeye sahip firmalardan biri. Bu yüzden Dacia Duster'da (en azından 4x4 versiyonunda) Nissan'ın Qashqai ve X-Trail modellerinde kullandığı (ve hatta Renault'nun başarısız arazi aracı Koleos'ta da kullanılan) platform kullanılacak. Sürekli olmayan çekiş sistemi de yine Nissan'ın hafif arazi araçlarından alınma, hatta çekiş sistemini kilitleyen düğme bile aynı. Neticede, Duster Renault'dan çok Nissan'ın ürünü aslında. İşte bu çok tutulan "uygun fiyat, geniş iç hacim" formülünden faydalanmak isteyen Nissan da hiç fuzuli denemelere girmeden Duster'ın logosunu değiştirip kendi adıyla satacak.

Henüz eldeki bilgiler çok sınırlı, ama Terrano'nun Duster'dan dış görünüş olarak biraz daha farklı olacağı söyleniyor. İlk bakışta aynı araba olduklarının anlaşılması istenmiyor demek ki. İç tasarımın ise korunacağı söyleniyor. Duster'ın en fazla eleştirilen yanı iç tasarımı ve iç mekandaki malzeme kalitesiydi halbuki, ama Nissan bunu değiştirmek istemiyor sanırım. Gerçi değiştirmemesi de yerinde olur, kaliteyi fazla arttırırlarsa Qashqai ile çakışır yeni Terrano. Neyse, motor ve şanzıman seçenekleri de Duster'la aynı olacakmış. O konuda zaten bir sıkıntı yoktu. Nissan yeni Terrano'yu bu yıl piyasaya sürmeyi planlıyormuş, ama hangi ülkelerde satılacağı henüz belli değil. Hindistan gibi ucuz arabaların revaçta olduğu piyasalarla sınırlı kalabilir, ama eğer yeterince ilgi olursa Avrupa'ya da gelebilir. Eğer ülkemizde sunulmayan, ama bazı diğer pazarlarda sunulan otomatik vites seçeneği de yeni Terrano'nun opsiyon listesine eklenirse Avrupa'da çok başarılı olabileceğini düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz...

1 yorum:

  1. Benim hatun Duster'ı çok beğeniyordu. Ben malzeme kalitesi sebebiyle hep burun kıvırıyordum. Eğer biraz daha iyileşirse, sonraki arabam bir duster olabilir. tabi 4x4 ya da önden çekiş opsiyonlarının farklarını öğrendikten sonra. Aslında Bond, bu duster vb 4x4 ve diğer çekiş alternatifli modelleri artı ve eksisiyle kıyaslayan ufak bir yazı yazsan rehber olurdu.

    YanıtlaSil