1 Haziran 2013 Cumartesi

Yasakları aşmak ve gizlilik: TOR ve Anonymox

Klasik medyanın ardından sosyal medya şeklinde tabir edilen Facebook, Twitter gibi ağların da devlet kontrolüne girmesiyle beraber, sansürleri aşmak ile gizlilik daha önemli hale geldi.Öncelikle basit olanla başlayacağız. Bu çözüm basit olmasının yanında gizlilik ve sansürleri aşmamızı sağlayacak. Özellikle dünden beri yaşanan halk hareketi dolayısıyla, internette geniş çaplı sansür ve yasaklama an meselesi.

İlk önerimiz TOR kullanmanız. Kullanımı kolay, basit, açık kaynak ve ücretsiz. Tek sorunu daha Türkçeleşmemiş olması. En kısa zamanda yerelleştirmek için kolları sıvayacağız.


Buraya tıklayın ve açılan sayfada Download yazan butona tıklayın. Açılan pencerede kaydet tuşuna basın ve karışık olmayan bir dizin seçin. Eğer masaüstünüzde çok dosya varsa C: diskini seçebilirsiniz. Çünkü indirdikten sonra çalıştırdığınızda indirdiğiniz yere Tor Browser ismiyle bir dosya açılacak ve içerisindeki "Start Tor Browser" yazılı dosyayı çalıştırarak internette gizli ve sansürsüz gezinmeye başlayacaksınız.

Diğer bir seçenek ise eski dost Firefox tarayıcısını yükleyeceğiz ve üstüne Anonymox eklentisiyle gizlilik sağlayıp yasaklanan sitelere gireceğiz. Öncelikle mozilla.org sitesinden Firefox tarayısını indirip kuruyoruz. Halihazırda Firefox kurulu olanlar bu adımı geçebilir. Gizlilik ve yasakları aşmak herkesin hakkı ve ihtiyacı olduğundan detaylı anlatacağım.


Buraya tıklayın ve açılan sayfadan yeşil, üstünde "Firefox ücretsiz indirin" yazan butona tıklayın. Gelen onay penceresinde "Çalıştır" seçeneğini seçin. Böylece Firefox indirilip açılacak. Kurulumda sadece "ileri" butonuna basmanız yeterli, özel ayara gerek yok.

Kurulum bitince "Son" butonuna basınca Firefox tarayıcınız açılacak. Sağ üst köşedeki turuncu renkli Firefox butonuna basın, çıkan menüde yanında mavi bir yapboz işareti olan Eklentiler seçeneğini seçin. Sol üst köşedeki arama kutucuğuna Anonymox yazın ve klavyenizden enter tuşuna basın. Mavi X logolu Anonymox gelecek, "kur" butonuna basarak kurun. Sonra tarayıcınızı yeniden başlatın ya da kapatığ tekrar açın.

Tarayıcınızın en altına gelen bardan hangi ülke üzerinden internete bağlandığınızı görebilirsiniz. Ücretsiz versiyonun bazen yavaşlayabileceğini ya da çalışmayabileceğini unutmayın.

2 yorum:

 1. Mart 2015 anonymox xhamster.com açma problemi var....
  bunun düzelmesi için lütfen sadece 1 tane mesaj atacaksınız,,, lütfen atın,,

  anonymox.net içinden contact bölümğnü açın ve içeriğine xhamster.com dont work yazıp göndermeniz çok yakında bu problemin düzeltilmesini sağlayacaktır....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben sadece google dns ile girebiliyorum. zaten anonymox fazlaca yavaşlatıyor. chrome dan google dnc ile bir deneyin.

   Sil