24 Ocak 2013 Perşembe

THQ gitti, malları kapışıldı, Darksiders açıkta kaldı

Oyun sektörünün büyük prodüksiyon firmalarından THQ bir süredir can çekişiyordu, dün de son nefesini verdi. Dün yapılan açık arttırmada THQ'nun stüdyoları geliştirdikleri oyunların patentleriyle birlikte sektördeki diğer firmalarca bölüşüldü. Satılan stüdyolar, geliştirdikleri popüler oyunlar ve yeni sahiplerinin listesi şu şekilde:
  • Relic (Company of Heroes) - Sega
  • Montreal (1666, Underdog) - Ubisoft
  • Evolve - Take-Two Interractive
  • Volition (Saints Row) - Koch Media
  • Homefront - Crytek
  • Metro serisi - Koch Media
  • South Park - Ubisoft
Görüldüğü üzere hepsi birilerine satılmış, ama bu listede THQ'nun beni en fazla ilgilendiren oyunları olan Darksiders serisi yok. Darksiders asker temalı FPS'lerin ablukası altındaki PC oyun sektörünün son yıllardaki en keyifli oyunlarından biriydi. İkinci oyun da birincisi kadar iyiydi, gerçi biraz daha farklı olduğu için herkes tarafından sevilmemişti. Neyse, Darksiders serisini yapan Vigil Entertainment stüdyosu satılmadı. THQ yetkilileri bu stüdyoya talip çıkmadığını, ama ona da uygun bir alıcı bulmak için çalışacaklarını söylemişler. Diğer yandan, konsollardaki Bayonetta oyunlarını yapan Platinum Games firmasının başkanı Vigil Entertainment'a talip olabileceklerini belirten Japonca tweetler atmış. Umarım Darksiders yalan olmaz, böylece diğer iki atlının maceralarını da oynarız.

Bu arada, THQ aslında bir oyuncak üreticisiymiş, ismi de "Toy Head Quarters" (Oyuncak Merkezi - Oyuncak Komutanlığı) kelimelerinin kısaltmasıymış aslında. 90'ların başında çok meşhur olan Evde Tek Başına filmlerinin oyuncaklarını üretiyorlarmış. Daha sonra 1990'da Broderbund firmasını (ilk Prince of Persia'yı yapan firma) satın alarak oyun sektörüne giriş yapmışlar, sonra da oyuncakçılığı bırakıp komple oyun firması olmuşlar. Birkaç aydır kampanya üzerine kampanya yapan, oyunlarını toplu paketler halinde çok düşük ücretler karşılığında satan THQ'nun zor günler geçirdiğini biliyorduk, yani bu satışlar pek sürpriz olmadı. Neyse, toprağı bol olsun. Darksiders kurtulsun da, gerisi benim için çok önemli değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder