16 Mayıs 2012 Çarşamba

Kara Cisimler ve Kuantum Kedileri

Kim Korkar Fizikten !
Fiziğe aşina olmayan, bana göre değil diyenler, fiziği anlaşılmaz ve karmaşık bulanlar için ipin ucunu gösteren ve fiziğin korkulmaması gereken, aslında fiziğin de diğer bilim dalları gibi ilgiyle ve biraz da sabırla takip edildiğinde anlaşılabilir olduğunu hatta eğlenceli bile olabileceğini gösteren güzel bir giriş kitabı.
Pekiyi bunu nasıl yapıyor da fiziği böylesine basitleştirip anlaşılır kılıyor; gündelik yaşamdan örnekler, herkesin izlemiş olması muhtemel filmlerden alıntılar, bazen fiziğe gönül vermiş bilim adamlarının hayatlarından kesitler sunuyor, bu sayede (ışığın ne olduğundan tutun teleskop merceklerinin üretimine kadar) daha önce fizik konularını anlamayı hayal bile etmeyen bir kişi, bu konularda bir hayli bilgi sahibi olurken aynı zamanda fiziğin yaşamın parçası olduğunu da öğreniyor. Bilgi dağarcığını genişleten kitabın, okuruna özgüven katacağını da tahmin ediyorum.
Fizik ve fizik tarihi hakkında besleyici bilgilere sahip bu güzel başlangıç kitabını tavsiye ederim.

1 yorum:

  1. Yazılarınızı Gityat.com ' da paylaşabilir, blogunuzu tanıtabilir ve kendi kanalınızı kurabilirisiniz. Sizleri de aramızda görmek bizi çok sevindirir.

    YanıtlaSil