16 Haziran 2011 Perşembe

Filtreler fotoğrafın kalitesini ne kadar etkiler?

Soru sorduğuma bakmayın, cevabını biliyorum. Daha doğrusu denk geldiğim bir yazıda bu sorunun cevabını öğrendim. LensRentals isimli sitenin blog kısmında okuduğum bir makalede filtrelerin fotoğrafın kalitesi üzerindeki etkisi incelenmiş.

Yukarıdaki resimde aynı sahnenin filtreli ve filtresiz çekilmiş halleri var. Filtrelerin fotoğrafta yarattığı bozulmayı iyice gözükür hale getirmek için 50 tane UV filtresi üstüste bağlanmış. 50 filtrenin fotoğrafın üzerindeki etkisi rahatça görülüyor. Sanki araya bulut girmiş gibi, fotoğrafın konusu filtreler yüzünden hayalete dönüşmüş. Tabi bu uç bir senaryo, ama sonuçta bu etkinin 50'de 1'i de olsa UV filtresinin bir etkisi oluyor fotoğraf kalitesinde. Tabi bunun da (kısmi de olsa) bir çaresi var. Kaliteli filtrelerde bu bozulma etkisi kalitesiz filtrelere göre daha az. Zaten filtrenin kalitesini belirleyen şeylerden biri de bu.

Üstteki resim gördüğünüz üzere üç parçadan oluşuyor. En üstteki kısım en düzgün olanı, çünkü hiç filtre kullanılmadan çekilmiş. Ortadaki kısım çekilirken beş tane kaliteli (markalı ve biraz pahalıca) UV filtresi üstüste bağlanmış. Alttaki kısımda ise beş tane kalitesiz, ucuz UV filtresi kullanılmış. Tabi tek filtre kullanırken bozulma bu kadar göze çarpmaz, ama neticede ortada bir bozulma var. Ucuz filtre ile kaliteli (ve maalesef pahalı) filtre arasında ciddi fark olduğu açıkça görülüyor. Tabi buradan filtre kullanmamamız gerektiği gibi bir sonuç çıkarmamalıyız. Filtresiz DSLR kullanmak çok tehlikeli, lens çizilirse çok yazık olur. Bu yüzden her zaman lensin önünde bir adet UV filtresi bulunmalı, ama mümkünse bu filtre kaliteli, yüksek geçirgenlikli olmalı. Birsürü para verip çok kaliteli fotoğraflar çeken bir makine aldıktan sonra bu kaliteyi ucuz filtrelerle bozmak çok anlamsız. Bu güzel testi yaptığı için Roger Cicala'ya tebrik ederim, gerçekten bilgilendirici olmuş.

5 yorum:

 1. Bana da lazım bi' tave UV filtre, var mı önerin?

  YanıtlaSil
 2. Var. Hoya öneriyorum. Başka iyi markalar da var, ama fiyat / performans oranı bakımından en iyisi Hoya.

  YanıtlaSil
 3. Unutmadan ekleyeyim. Eğer bütçen müsaitse Rodenstock da alabilirsin. Biraz pahalıdır ama çok kalitelidir.

  YanıtlaSil
 4. B&W var bir de, oldukça iyi olduğu söyleniyor. Fiyatı da Hoya'ya yakın, ne dersin?

  YanıtlaSil
 5. Eğer Hoya alabiliyorsan Hoya al, diğerlerine bakma bile. B&W, Tiffen filan kalitelidiri ama Hoya bir başkadır.

  YanıtlaSil